Ledovce na ruském Dálném východě mizí před očima. Od poloviny 20. století se zmenšily o více než třetinu
Ledovce na ruském Dálném východě na poloostrově Kamčatka se od poloviny 20. století zmenšily o více než třetinu, uvedl server The Moscow Times s odvoláním na měření ruských vědců.
Kamčatka, známá jako „země ohně a ledu“ kvůli svým aktivním sopkám a rozsáhlým ledovcům, je nyní ohrožena klimatickými změnami, přičemž tání ledovců se v tomto století zrychlilo.
Podle vědců z Geografického ústavu Ruské akademie věd ledovce na Sredinném pohoří – nejdelším horském řetězci Kamčatky – a na Kronotském poloostrově ztratily od roku 1950 36 % své plochy.
Rychlost ústupu ledovců v severní části Sredinného pohoří byla v letech 2002 až 2017 4,3krát vyšší než v letech 1950 až 2002, píše server TASS.
Vědci také zaznamenali nárůst letní teploty o 0,3 stupně Celsia za desetiletí v severní a severozápadní části Kamčatky a také pokles zimních srážek, což jsou faktory, které pravděpodobně přispěly k ústupu ledovců.
Vědci uvedli, že v těchto oblastech poloostrova docházelo od května do září k vyššímu slunečnímu záření, než je obvyklé, a to v důsledku snížení oblačnosti způsobené anticyklónami.
Častější výskyt anticyklon nad Kamčatkou spojují s „expanzí tropů“, což je jev, při kterém se tropické zóny posouvají směrem k zemským pólům v důsledku klimatických změn způsobených člověkem.
Zdroj: The Moscow Times a TASS