V Číně byla vyrobena nová varianta koronaviru. Má 100% úmrtnost u myší a může se přenést na člověka. Virus se rozšířil do mozku, očí a plic

Přidat na Seznam.cz

Čínští vědci experimentují s novým kmenem koronaviru, který u geneticky modifikovaných myší způsobuje stoprocentní úmrtnost a může se přenést na člověka. Článek na toto téma byl zveřejněn na portálu bioRxiv, který zpřístupňuje vědecké texty ještě před jejich oficiálním publikováním v časopisech a je hlavním zdrojem pro šíření výzkumu covid-19.

Je možné, že se pandemie koronavirů vrátí s takovou silou, o jaké se nám dosud ani neuvažovalo? Teoreticky bohužel ano. Vyplývá to ze znepokojivých zjištění čínských vědců. Článek na toto téma byl zveřejněn na portálu bioRxiv. Vědci experimentovali s geneticky modifikovanými myšmi a koronaviry odvozenými od šupinatých myší, afrických savců náchylných k virovým infekcím. Účinky? Úmrtnost čtyř myší nakažených kmenem koronaviru nazvaným GX_P2V byla po osmi dnech stoprocentní a předtím jim zbělely oči. Virus se rozšířil do mozku, očí a plic, píše portál ScienceDirect.

„U myší může způsobit stoprocentní úmrtnost, což naznačuje riziko přenosu viru GX_P2V na člověka.“ uvádí se v textu. „Koronavirus spojený se SARS-CoV-2 GX_P2V může u myší způsobit stoprocentní úmrtnost, což lze potenciálně přičíst pozdnímu účinku mozkové infekce. To upozorňuje na riziko přenosu viru GX_P2V na člověka a poskytuje jedinečný model pro pochopení patogenních virových mechanismů spojených s virem SARS-CoV-2.“ – uvádí shrnutí textu.

Zkoumaný kmen koronaviru se v přírodě nevyskytuje a byl vytvořen v laboratoři pod kontrolou čínské armády. „Pokud je nám známo, jedná se o první zprávu, která ukazuje, že šupinatý koronavirus spojený se SARS-CoV-2 může způsobit stoprocentní úmrtnost u myší hACE2, což naznačuje riziko přenosu GX_P2V na člověka.“ Transgenní myši K18-hACE2 mají lidský receptor, který koronavirus využívá k přístupu do buněk.

Zdroj: bioRxiv, ScienceDirect