Ruský partner Uzbekistán se odchyluje od spolupráce s Moskvou. Má zájem o západní stroje
Rusko stále více ztrácí pozici na mezinárodním trhu se zbraněmi. Zdá se, že i země, které s Ruskem spolupracují již desítky let, ho mají dost, čehož se Francie snaží obratně využít.
Uzbekistán, který je jedním ze zakládajících států Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti, z níž v roce 2012 vystoupil, chce od Francie získat moderní letouny Rafale, které by nahradily jeho starou flotilu postsovětských letounů MiG-29, Su-27 a letounů dodaných v roce 2021, píše portál Bulgarianmilitary a portál Tspace.
Jedná o velmi náhlý obrat v nákupní politice, neboť ještě v roce 2021 Uzbekistán měl od Ruska obdržet neznámý počet nových letounů Su-30SM. Je docela možné, že uzbecké poučení je podobné jako u jiných států, kteří již léta kritizují ruské nákupy náhradních dílů, které se pravděpodobně ještě zhoršily v důsledku sankcí uvalených Západem v reakci na válku na Ukrajině.
Always loved French dorito plane line: Mirage III, Mirage 2000, Rafale…
— ➡️JC PorohꑭДжей Сі Порох➡️ (@HetmanLives) November 13, 2023
Probably bc of duck baby syndrome, one of the first "plane" movies i've seen was Sky Knights which was one big advertisement for Dassault.
But even aside of that – incredibly beautiful planes. pic.twitter.com/U7smZ95bmJ
Podle zpráv z Francie by Uzbekistán měl zájem o pořízení 24 letounů Rafale. Uzbekistán by se naopak stal pro Francii dodavatelem uranu, který by nahradil Niger, kde byl nedávno proveden proruský puč.
Rafale – moderní letoun bez problémů s americkým ITAR
Francouzský letoun Rafale je v současné době jedním z nejlepších vojenských letadel na světě a jediným západním letadlem, na které se nevztahuje americký zákon ITAR (International Traffic in Arms Regulations). Ty umožňují Američanům blokovat dodávky zbraní využívajících i jednotlivé americké komponenty do zemí, které americké ministerstvo zahraničí považuje za hrozbu pro bezpečnost nebo zájmy USA.
Zdroj: Bulgarianmilitary, Tspace